Madison successfully solved this problem: If 3 pounds of grapes cost $4.50, how much does 1 pound of grapes cost?
Now she has to decide how to solve the second problem: If 1/3 pound of grapes costs ¼ of a dollar, how much does 1 pound of grapes cost?
Watch the video to see what she thinks.
| Keyboard Shortcut | Action |
|---|---|
| Space | Pause/Play video playback |
| Enter | Pause/Play video playback |
| m | Mute/Unmute video volume |
| Up and Down arrows | Increase and decrease volume by 10% |
| Right and Left arrows | Seek forward or backward by 5 seconds |
| 0-9 | Fast seek to x% of the video. |
| f | Enter or exit fullscreen. (Note: To exit fullscreen in flash press the Esc key. |
| c | Press c to toggle captions on or off |
Can you use the solution to the first problem to help you solve the second problem, as Madison suggests? Explain your answer in the box below.
