In this video, the teacher presents a similar problem, but with two fractions:
If 1/3 pound of grapes costs 1/4 of a dollar, how much does 1 pound of grapes cost?
| Keyboard Shortcut | Action |
|---|---|
| Space | Pause/Play video playback |
| Enter | Pause/Play video playback |
| m | Mute/Unmute video volume |
| Up and Down arrows | Increase and decrease volume by 10% |
| Right and Left arrows | Seek forward or backward by 5 seconds |
| 0-9 | Fast seek to x% of the video. |
| f | Enter or exit fullscreen. (Note: To exit fullscreen in flash press the Esc key. |
| c | Press c to toggle captions on or off |
Using the space below, describe one way you might solve the problem. Hint: What’s another way of writing 1/4 of a dollar?
